Efter en uges fald på aktie markedet (som har kostet mig ca 100.000 dkk i ureliseret gevindst) har jeg besluttet mig for at tage forkud på min løn på fredag og købe ind på aktie markedet i håb om at bunden er fundet.
I denne omgang har jeg valgt at købe op i D/S Norden ( https://www.nordnet.dk/markedet/aktiekurser/16099961-ds-norden ) som er et rederi virksomhed.
Jeg kan se at de har en P/B på 1.20 som er dejligt lavt. De har også en P/E på 2.12 som skal ses i lyset af deres meget gode regnskab fra 2022 hvor deres Resultat efter skat lå på 5.165 mdkk som er en god stigning fra 128 mdkk som den var i 2019.
Lige nu har de en udbytte procent på hele 27,58 %. jeg forventer ikke at de kan holde den så langt oppe hele tiden. Men jeg forventer at den stadig kommer til at ligge højt.



3 thoughts on “D/S Norden”